Porady na pierwsze dni

Pójście do żłobka to czas w którym dziecko wkracza w zupełnie inny etap życia. Następuje całkowita zmiana dotychczasowych przyzwyczajeń, wynikająca z wejścia do nowej społeczności. Jest to sytuacja trudna zarówno dla rodziców jak i dziecka. Podejmując decyzję o posłaniu dziecka do żłobka, towarzyszy nam niejednokrotnie lęk i niepewność, należy jednak pamiętać, że zaufanie rodziców do nowego miejsca pomoże dziecku poczuć się w nim bezpiecznie. Rodzice są najważniejszymi osobami w życiu dziecka i to oni w największym stopniu będą kształtować jego stosunek emocjonalny do żłobka, a tym samym odgrywać znaczącą rolę w procesie adaptacji malca czyli przystosowaniu do nowych warunków. Należy dołożyć wszelkich starań aby ta ważna zmiana w jego życiu miała łagodny przebieg. Żłobek Mali Giganci proponuje okres adaptacyjny, w którym zarówno rodzice jak i maluszki mają szanse zapoznać się z nowym środowiskiem.

Sprawdzone praktyki ułatwiające adaptacje w żłobku:

 • W początkowym okresie adaptacji postaraj się odbierać dziecko wcześniej (małe dziecko ma inne poczucie czasu i moment przebywania poza domem wydaje mu się bardzo długi)
 • Nie mów dziecku, że przyjdziesz po nie wcześniej, kiedy jest to niemożliwe (w ten sposób stracisz jego zaufanie i zmniejszysz jego poczucie bezpieczeństwa)
 • Nie przedłużaj pożegnania w szatni. Pomóż dziecku rozebrać się, pocałuj je i wyjdź, przekazując maluszka nauczycielowi. Przy pożegnaniach z nim bądź uśmiechnięty i spokojny.
 • Nie zabieraj dziecka do domu, kiedy płacze przy rozstaniu. Jeśli zrobisz to choć raz, będzie wiedziało, że łzami można wszystko załatwić. Bądź gotowy na trudne rozstania w pierwszych dniach, nawet tygodniach, na płacz i odmowę wyjścia z domu.
 • Maluch w pierwszych dniach będzie płakał, ale gdy zrozumie że mama czy tata zawsze po niego wracają, przestanie się bać. Na to jednak potrzeba czasu.
 • Nigdy nie strasz dziecka żłobkiem
 • Nie wyręczaj dziecka nawet gdyby wykonywało określone czynności niezdarnie
 • Przyzwyczajaj swoją pociechę do urozmaiconych potraw
 • Pozwól zabrać do żłobka ulubiona zabawkę – przytulankę, to często daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, przypomina dom
 • Chwal i dostrzegaj drobne sukcesy. Powiedz, że jesteś dumny.
 • Po powrocie do domu, postaraj się o chwilę tylko dla dziecka np.: wspólna zabawa, spacer
 • Postaraj się nawiązać dobry kontakt i stała współpracę z opiekunem grupy, a wszystkie wątpliwości lub pytania kieruj właśnie do niego. Na pewno uzyskasz pomoc i osiągniesz porozumienie.

Pamiętaj! Każda zmiana daje szansę na rozwój, a posłanie dziecka do żłobka niesie ze sobą mnóstwo korzyści. Stwarza okazję do poznawania świata, zdobywania wiedzy oraz uczy samodzielności. Pozwala na czerpanie radości z relacji z rówieśnikami i rozwijania kompetencji językowych. Staraj się utrzymać w domu jak najwięcej żłobkowych rytuałów np.: jeśli dziecko myje w żłobku ząbki po posiłku, samo je lub siada na nocnik – róbcie tak też w domu. Tym samym dom i żłobek nie będą dwoma odrębnymi światami, ale wspierającymi się wzajemnie miejscami, które pozwolą dziecku spokojnie iść naprzód i rozwijać się.